Мікрометри. Види та їх застосування.
Мікрометр це точний вимірювальний інструмент, призначений для роботи з деталями дрібних розмірів. Він має високу точність, тому з його допомогою можна отримати лінійні параметри об'єкта, що вимірювається з допуском від 2 мкм. Завдяки такій малій похибці інструмент і отримав свою назву. Він набагато точніший, ніж штангенциркуль, а тим більше, ніж звичайна лінійка.
Як влаштований мікрометр
Існує кілька популярних конструкцій мікрометрів, які є вдосконаленою базовою моделлю цього інструменту підігнаною під певні вузькі цілі.
У простому виконанні мікрометр складається з наступних елементів:
В основі конструкції лежить металева скоба, параметри якої обмежують можливість зміни. На одному її кінці є металева п'ята, а на другому прикріплюється механізм у вигляді гвинта. Він відрегульований таким чином, що відстань між кінчиком і п'ятою скоби відображається на цифровій шкалі інструменту. Вкрутивши гвинт до моменту притискання заготовки, що вимірюється, можна отримати точне відображення її ширини. Після цього залишається лише подивитися на шкалу. Цей прилад є контактним. Він не застосовується для вимірювання м'яких матеріалів, які при торканні починають стискатися.
Щоб отриманий результат не збивався, доки не буде записано, на мікрометрі передбачається фіксатор. При його натисканні виключається можливість випадкового викручування гвинтів і зсуву покажчика на цифровій шкалі навіть на кілька міліметрів.
Сфера використання мікрометрів:
Мікрометри досить поширені в різних галузях. Його професійно використовують: токарі, ливарники, фрезерувальники, працівники лабораторій, моделісти, ювеліри та ін.
Це обладнання дозволяє отримати точні лінійні дані, але воно не настільки універсальне, як той самий штангенциркуль. Для виконання певних завдань даний інструмент є незамінним, оскільки саме він дозволяє досягти практично лабораторної точності, що не зможе жоден інший ручний прилад вимірювання.
Види мікрометрів
Сфера використання цього обладнання досить широка, тому його конструкція була адаптована під певні цілі. Це дозволяє забезпечити максимально зручні та точні вимірювання. Існують більше 20 мікрометрів, що конструктивно відрізняються між собою, з яких багато хто є дуже рідкісними і практично застосовуються вкрай рідко.
Серед популярних мікрометрів можна відзначити:
Мікрометр гладкий
Найпоширеніший у використанні. Він застосовується для зняття зовнішніх показників деталей та заготовок. Саме такий інструмент найчастіше можна зустріти у продажу. Подібні моделі можна використовувати практично з будь-якою метою, крім тих випадків, коли потрібно виміряти внутрішні показники заготовок, оскільки для такого пристрою не призначено.
Мікрометр листовий
Мають на п'яті і на гвинті круглі тарілки, що збільшує площу контакту з заготовкою, що вимірювається. Це дозволяє провести її попередню деформацію, щоб вирівняти та вимірювати точну товщину. Таким інструментом зазвичай вимірюють параметри листового прокату, металевих стрічок та кованих у кузні заготовок.
Хоча з теоретичної точки зору зняти параметри можна і за допомогою звичайного мікрометра, але насправді це не так. Найчастіше прокат має нерівності, тому можна встановити п'яту та гвинт на вм'ятину або навпаки на потовщення. Застосування широких тарілок дозволяє збільшити площу та уникнути контакту з подібними областями, які можуть призводити до отримання неточних даних.
Мікрометри для глибокого виміру
Мають дуже витягнуту скобу, яка дозволяє накинути інструмент на заготівлю та перевірити товщину у віддаленому від краю місці. Це особливо важливо, якщо вимірювана деталь є нерівномірною по периметру. За допомогою таких пристроїв можна дізнатися точну товщину деталі, в якій проведено ненаскрізне свердління отвору або зенкування.
Мікрометр трубний
Призначені винятки для вимірювання товщини стін трубок. Вони мають особливу конструкцію, тому їх неможливо сплутати з іншими типами пристроїв. Візуально визначити трубні мікрометри нескладно. Вони мають скобу, що обрізає, на кінці якої п'ята замінює зрізану скобу. Така п'ята вставляється всередину трубки, яка вимірюється, після чого гвинт підтискається і можна отримати точні дані про діаметр стінки.
Дане обладнання дозволяє знімати параметри навіть з дуже тонких труб, головне, щоб у них могла увійти п'ята. Саме це відрізняє трубні інструменти від гладких типів. За допомогою звичайного мікрометра можна знімати дані тільки з досить товстих труб, внутрішній діаметр яких дозволяє вставляти в них частину скоби разом з п'ятою, що виходить убік.
Мікрометр дротяний
Є одним з найкомпактнішим різновидом базової моделі. Він не має такої яскраво вираженої скоби як звичайні інструменти. Зовнішньо його можна прийняти за звичайний металевий прут. Подібний інструмент використовується для вимірювання діаметра металевого дроту та прутиків. Він має малий діапазон ходу, але цього є більш ніж достатньо для тих вимірювань, для яких він призначений.
Мікрометр із малими губками
Призначений для зняття параметрів на поверхні металу після здійснення проточки або свердління. Головна особливість таких інструментів полягає в тому, що п'ята та гвинт зроблені дуже тонкими. Завдяки цьому їх можна вставляти у тонкі отвори. За конструктивними особливостями подібні моделі нічим не відрізняються від звичайних, крім витончених елементів.
Цифровий мікрометр
Є одним із найзручніших пристроїв, оскільки він оснащується електронним дисплеєм. За допомогою такого обладнання можна набагато зручніше та швидше проводити виміри габаритів деталей заготовок. За точністю вони нічим не поступаються механічним, хоч і не є такими довговічними.
Більш дорогі електронні моделі мають безліч кнопок налаштування, а також більшу вбудовану пам'ять, тому вони зберігають ранні дані. Подібні мікрометри будуть особливо зручними для промислового застосування, коли необхідно проводити безліч вимірювань у стислий період часу.
Існує ще щонайменше десяток різних типів мікрометрів. Вони дуже вузькоспеціалізовані, і не можна сказати, що незамінними. Операції, які вони виконують, можна зробити й іншими типами мікрометрів, що може бути не так і зручно, але точність виміру від цього не постраждає. Усі мікрометри випускаються відповідно до вимог ГОСТ. Більшість моделей даного інструменту передбачається окремий державний стандарт визначальний точність виміру. Мікрометр бажано носити у спеціальному тубусі, щоб запобігти набиванню пилу на гвинт, що убереже його від заклинювання.