АРЕОМЕТРИ. ВИДИ та ЗАСТОСУВАННЯ.
Ареометр – це пристрій, застосовуване вимірювання показників щільності рідини, заснований на роботі фізичного закону Архімеда. У більшості випадків прилад є звичайною скляною колбою з нанесеною шкалою, яка герметично закрита і заповнена всередині металевим дробом для калібрування маси. Трубка товстіша внизу і звужується до верху, завдяки чому нагадує скляну пляшку з подовженим шийкою.
Принцип роботи
Принцип роботи пристрою ґрунтується на гідростатичному фізичному законі. Згідно з ним, при зануренні тіла в рідину, на нього діє виштовхувальна сила, що дорівнює масі тієї рідини, яка була витіснена тілом. Різні рідини мають різні показники щільності, тому тіло, що занурюється в них, виштовхується з різною силою. В одних речовинах воно може потонути, тоді як в інших плаватиме на поверхні.
Принцип роботи ареометра полягає в тому, що його маса відкалібрована під силу, що виштовхує певні рідини. Завдяки наявності обтяжувача в нижній частині, пристрій при зануренні приймає вертикальне положення, як поплавець на рибальській снасті. На бічній поверхні колби приладу нанесено шкалу. Щоб визначити який рівень щільності речовини, потрібно подивитися до якого показника на шкалі дістає лінія рідини.
Будова ареометрів та особливості
Класичний прилад є скляним циліндром, з одного боку широка трубка з округлим дном, з іншого боку вузька трубка з маркуванням у відповідних одиницях. Зазвичай це одиниці концентрації певної речовини чи фактична щільність розчину.
Усередині широкої частини знаходиться обтяжувач, найчастіше свинцеві кульки. Завдяки грузику прилад займає вертикальне положення.
Щільність визначається як маса ареометра, поділена на об'єм рідини, що він витіснив. А це співвідношення залежить від густини вимірюваного розчину і ваги грузика в густині.
У приладах постійного обсягу на колбу нанесено стаціонарну мітку, до якої слід занурювати прилад. Підбираючи гирки різної ваги, домагаються занурення на потрібну глибину. Маючи в результаті вагу поплавця та надітих гирек, можна визначити щільність конкретної речовини.
Сфера використання
Концентрація та щільність речовин потрібно контролювати постійно. Фортеця алкогольних напоїв, якість кислоти в акумуляторі, стан антифризу, кількість жиру в молочних продуктах, концентрацію цукрового та сольового розчинів, стиглість плодів та вміст розчинних речовин у соку – лише невелика частина завдань, коли ареометри незамінні.
У побуті найбільшого поширення набули ареометри для спирту (для виноробства та самогоноваріння) та густоміри для електроліту (автомобілісти).
Роботу лабораторії без денсистометра уявити взагалі неможливо.
Інструкція до застосування
Перед початком роботи переконайтеся, що прилад сухий і чистий.
Також варто перевірити, що цілісність ареометра (денсиметра) не порушена.
Посудина, в якій проводиться вимірювання, повинна бути досить високою, щоб щільномір вільно плавав у вимірюваному розчині, не торкаючись стінок і дна. Зазвичай беруть високий циліндр для ареометрів (без міток із прозорого скла).
Показання знімаються по нижньому меніску, коли ареометр зупиниться.
Вимірювання щільності ареометром проводять у стандартних умовах (20°С) або за інших умов, але результат перераховують та видають на 20°С.
Класифікація та типи ареометрів
Маркування ареометрів (денсиметра) зазвичай складається з двох літер: перша – А (ареометр) та друга – досліджувана рідина, літера Т наприкінці може свідчити про наявність вбудованого термометра.
АМ, АМТ – ареометри для молока,
АН, АНТ-1, АНТ-2 - ареометри для нафтопродуктів (бензину, дизеля),
АУ - ареометр для урини,
АСП, АСП-Т – ареометр для спирту,
АС, АСТ – ареометр для цукру,
АЕ – ареометр для електроліту,
АГ – ареометр для ґрунту,
АВН – ареометри загального призначення,
АС, АСТ - ареометр для цукру,
АК – ареометр для кислоти,
АЕГ – ареометр-гідрометр
Ареометри загального призначення АОН-1, АОН-2, АОН-3, АОН-4, АОН-5
Щільноміри АОН вимірюють відносну щільність будь-якої рідини, а за цим значенням знаходять концентрацію необхідної речовини. Особливо важливими є ареометри АОН для дослідження показників якості багатокомпонентних розчинів. Оптимальним варіантом для таких цілей є під рукою набори ареометрів.
Ареометри для цукру АС-2, АС-3, АСТ-1, АСТ-2 (сахарометри)
Використовуються визначення цукру в соках, винопродуктах, плодах і ягодах. Є моделі з термометрами та без. Особливо важливі ареометр АС або АСТ для виноробства, за допомогою яких можна точно визначити момент загасання бродіння і додавання цукру в сусло.
На харчових виробництвах ареометри для цукру дозволяють визначити ступінь готовності соків, пюре, маринадів, та інших продуктів, до складу яких входить сахароза.
Відома величина розчинних сухих речовин у соку фруктів знятих з дерева або відразу на дереві дозволяє визначити ступінь зрілості плодів. Але для цього більше підійде автоматичний портативний рефрактометр.
Ареометри для молока АМ, АМТ (лактометри)
Визначаючи густину молока, сироватки, можна дізнатися вміст жиру у відсотках, що в свою чергу говорить про те, чи є в молоці вода, знежирене молоко або інші розчинники. У фальсифікованому молокопродукті (розбавленому) ареометр молока падає на бік.
Ареометр для спирту АСП-1, АСП-2, АСП-3, АСПТ (спиртометр)
Прилади для визначення концентрації етанолу в спиртовмісних харчових, медичних та технічних рідинах. Показник обчислюється за таблицями щільності за конкретної температури. Оскільки зміна градусів спирту за різної температури дуже сильне, визначення проводять з точністю до 0,1°С, намагаючись максимально близько дотримуватися стандартної температури +20°С.
Ареометри для урини АУ (медичні ареометри)
До цієї категорії входять щільноміри для урини. Досліджуючи цей показник, можна побачити сечокам'яну хворобу на ранніх стадіях.
Ареометри для антифризу
Застосовують у холодну пору року. Для кожної мінусової температури повітря потрібна своя концентрація антифризу, інакше він не працюватиме. Отже, перед приготуванням свіжої порції розчину необхідно дізнатися мінімальну температуру на вулиці і розвести антифриз до потрібної концентрації/щільності.
Ареометри для нафтопродуктів АН, АНТ-1, АНТ-2
Денсиметри АНТ-1, АНТ-2 дозволяють визначити наступні показники бензину, дизельного палива, сирої нафти, гасу:
відповідність фактичних показників, зазначених у сертифікатах якості;
наявність заборонених домішок;
класність нафтопродуктів
Ареометри для нафти випускають з термометрами, вимірювання проводять строго при 20°З роблять перерахунок на стандартну температуру.
Ареометри для ґрунту АГ
Прилади групи АГ дозволяють визначати грануло-метричний склад глинистого ґрунту за допомогою скляного циліндра з порожнім стрижнем із наповнювачем.
Ареометри-гідрометри АЕГ
АЕГ використовують для визначення концентрації етиленгліколю у великому діапазоні температур (-20…+40°С).
Ареометр для солі АСШ, СО (солеміри)
Дані ареометри використовуються для вимірювання масової частки солі у водних розчинах.
Для електроліту АЕ-1
Довговічність та якість роботи акумуляторної батареї без електроліту з відповідною концентрацією неможливі. Перевірку міцності сірчаної кислоти або концентрованого лугу (рідше) проводять за допомогою ареометра для електроліту АЕ. Знаючи ці показники, можна визначити час, коли слід змінювати електроліт, щоб повернути ємність акумулятора.
Зменшення концентрації навіть на 0,01 г/см³ означає розрядку на 1/20 від повної ємності, що ще критично, оскільки вона відновиться під час зарядки. Але більше відхилення буде говорити про те, що робочий розчин некондиційний і необхідно його відкоригувати, додаючи концентровану кислоту або дистильовану воду до тих пір, поки не буде отримано нормативне значення густини (1,22-1,29 г/см3 в залежності від температури) .
Вибираючи ареометр, слід звертати увагу на таке:
у яких одиницях калібрований ареометр;
діапазон вимірюваної величини;
шкала чи точність поділу;
похибка приладу;
чи є термометр.
Купити якісні ареометри, денсиметри Ви завжди можете на сайті інтернет-магазину МЕТРОЛОГ. Завжди є широкий вибір різних моделей. Для оформлення замовлення скористайтесь формою на сайті або зателефонуйте за будь-яким із зазначених номерів +38 (050) 024-70-26, (097) 943-53-70.