Глибиномір – це вимірювальний інструмент, який призначається для вимірювання глибини отворів та пазів, а також висоти уступів. Глибиноміри використовують, в основному, в машинобудуванні, приладобудуванні при виробництві різних деталей та складних конструкцій.
Розрізняють, залежно від виду лічильного пристрою, яким визначається розмір, кілька видів глибиномірів:
- Штангенглибиноміри – відлік проводиться за допомогою штанги з поділками, як на штангенциркулі. Ціна поділу таких глибиномірів може бути від 0,05 до 0,1 мм.
- Мікрометричні глибиноміри - відлік проводиться по мікрометру - особливо точному вимірювальному стрижню (гвинту) з поділками для вимірювання контактним способом. Ціна поділу таких глибиномірів становить від 0,001 до 0,01 мм, а межа вимірів може сягати 2000 мм.
- Індикаторні глибиноміри – тут відлік ведеться за допомогою індикатора, що відображає зміни параметра глибини у формі, найбільш зручній для безпосереднього сприйняття людиною. За ГОСТ 577-68, індикаторні глибиноміри можуть мати індикатор лише годинного типу. Ціна поділу таких глибиномірів становить 0,01 мм.
Найбільшого поширення набули штангенглибиноміри з плоским мірним стрижнем, який має на кінці уступ для вимірювання, наприклад, товщини паза. Також штанга мірного стрижня може мати на кінці циліндричний стрижень діаметром 2 мм для вимірювання глибин у важкодоступних місцях. На штангенглибиномерах розмір відраховується безпосередньо за лінійкою з поділками, за принципом штангенциркуля.
Мікрометричні та індикаторні глибиноміри постачаються в комплекті зі змінними вимірювальними стрижнями. Показання таких глибиномірів відраховуються, відповідно, мікрометром з межею вимірювання до 25 мм або індикатору з межею вимірювання 10 мм.
Тепер розглянемо кожен із приладів докладніше.
Штангенглибиномір призначається для вимірювання глибини канавок, виточок, уступів та ін. Виготовляється за ГОСТ 162-90. Головна відмінність від штангенциркуля полягає в тому, що штангенглибиномір не має на штанзі рухомих губок. Крім звичайних штангенглибиномірів, зустрічаються також цифрові або електронні прилади, які мають електронне табло і кнопки управління. Штангенглибиноміри, які призначаються для вимірювання гранично малих глибин, називають мікрометричними штангенглибиномірами. Штангенглибиномер призначається для вимірювання глибини пазів, проте за допомогою нього можна визначити також висоту уступів.
Даний вимірювальний інструмент конструктивно складається з рамки із загартованою вимірювальною поверхнею та штанги із вимірювальною поверхнею, виготовленою з твердого сплаву. Рамка штангенглибиноміру забезпечується ноніусом. Штанга ж має поглиблену шкалу, завдяки чому практично виключається знос шкали при переміщеннях штанги в рамці. Шкали штанги та ноніуса мають матове хромове покриття, яке виключає можливість блікування. Принцип роботи штангенглибиномера полягає в наступному: в паз, що замірюється, вводиться робоча частина штанги приладу, рамка опускається до упору і фіксується, після цього знімаються показання. Ціна поділу рамки така сама, як і у штангенциркуля - 0,5 мм, ноніуса - 0,02 мм. Найбільш поширеними штангенглибиномірами є прилади моделей ШГ, ШГЦ (цифровий) та ШГК.
Мікрометричні глибиноміри – призначаються для вимірювання глибин пазів та висоти уступів до 300 мм. Виготовляються відповідно до ГОСТ 7470-92. Принцип дії мікрометричного глибиноміру ґрунтується на пропорційності кута повороту вимірювальної головки та поздовжнього переміщення вимірювального стрижня (гвинта). За шкалою, що нанесена на стеблі, оцінюється кількість повних оборотів, а частки оборотів зчитуються за круговою шкалою, яка нанесена на барабан.
Мікрометричні глибиноміри можуть бути:
- з відліком за шкалами стебла та барабана (ГМ),
- з відліком за електронним цифровим пристроєм та шкалами стебла та барабана (ГМЦ)
Індикаторні глибиноміри за принципом роботи схожі на мікрометричні, проте відрізняються способом зчитування показань вимірювань. В індикаторних глибиномірах зчитування показань здійснюється за допомогою годинникового індикатора. Глибиномір індикаторний за ГОСТ 577-68 оснащується індикатором годинного типу з ціною розподілу 0,01 мм та межами виміру від 0 до 10 мм. Прикладом індикаторного глибиноміру є модель ГІ.