Люксметри – прилади, якими вимірюють освітленість приміщень. Вони застосовуються перевірки дотримання норм освітленості приміщень, робочих місць під час проведення оцінки умов праці, під час проведення різноманітних досліджень.
Прилади сучасного рівня мають підвищену точність вимірювань, великий набір опцій, компактні розміри. Їх принцип дії ґрунтується на інноваційних технологіях наукового прогресу. Дизайн та функціональність таких приладів постійно вдосконалюються.
Нерідко люксметр роблять у вигляді універсального приладу. Вони можуть вимірювати коефіцієнт пульсації світла, його яскравість. За допомогою люксметра точно і швидко можна визначити освітленість кімнати для того, щоб вжити заходів до оптимізації освітлення приміщення. Недостатня освітленість сприяє погіршенню самопочуття, зниженню гостроти зору, а також продуктивності праці.
Будь-який люксметр містить у своїй конструкції основний компонент – фотоелемент. Це датчик, виконаний з урахуванням напівпровідникового елемента. У ньому світлові кванти (фотони) здійснюють передачу світлової енергії електронам. Через війну утворюється електричний струм. Сила цього струму безпосередньо залежить від інтенсивності освітленості у місці вимірювання та розташування фотодатчика.
Іншим важливим елементом люксметра є індикатор, який може бути як цифровим, так і аналоговим у вигляді стрілки зі шкалою. У механічних люксметрах електричний струм впливає на стрілку індикатора та приводить її у обертання.
Цифрові прилади перетворять аналоговий сигнал електронним конвертером з наступним виведенням результату на дисплей. Вузли перетворювача та фотоприймача виготовляються як окремими блоками зі з'єднанням кабелем або в одному монолітному корпусі.
Види та особливості
Люксметри використовуються всередині та зовні приміщень. За своєю конструкцією вони відрізняються за видами:
Люксметри із виносним датчиком. Прилад підключається до датчика гнучким дротом. Таке виконання найбільш зручно застосовувати для вимірювань освітленості у важкодоступних місцях, де необхідно виміряти показники з різних напрямків. Особливо популярне таке виконання моделі в оцінці умов праці.
Люксметри у вигляді моноблока . Датчик жорстко закріплений на корпусі. Іноді передбачається зняття датчика. Така модель незамінна при швидких оперативних вимірах. Вона має малу масу і зручна у роботі, але менш зручна у місцях із важким доступом.
За типом індикатора прилади поділяються:
Стрілочні. Прилади з аналоговим індикатором у вигляді стрілки зарекомендували себе зі старих часів. Ними легко та зручно користуватися і ціна у них відносно не висока. Шкала приладу відградуйована у люксах. Однак точність вимірювання стрілочних люксметрів невисока.
Цифрові. Електронним цифровим люксметром користуватись набагато зручніше. Індикатор показує свідчення в цифровому вигляді. Точність такого приладу значно вища за аналогову модель.
Прості прилади здатні відображати лише освітленість на індикаторі, і застосовуються для швидких вимірювань. Більш дорогі пристрої можуть за кількома вимірами розрахувати середнє значення освітленості. Вони мають високу ефективність при проведенні оцінки умов праці, оскільки можуть стежити за нерівномірністю освітленості.
Багато функцій мають прилади з вбудованою внутрішньою пам'яттю. Вони здатні виконувати передачу інформації на комп'ютер для подальшої обробки, створюють зручність управління інформацією.
Купити люксметр, а також отримати консультацію фахівців про особливості та переваги таких виробів Ви можете в нашому інтернет-магазині МЕТРОЛОГ зв'язавшись з нами по телефону або безпосередньо через сайт – за допомогою форми зворотного зв'язку.